"Шахідів" на друзки! Як створюють установки для збиття дронів
Ось вона, українська креативність! Майстри з Київщини виготовляють вироби для військових з трофейної техніки. А ще розробили установки, які полегшать українським захисникам збивати ворожі дрони. Ми побували у цеху та на власні очі побачили, як майструють обладнання, яке допомагає нашій армії.
Модифіковані турелі
Андрій з позивним “Добро” був у теробороні з перших днів. Через кілька тижнів зрозумів, чим може бути по-справжньому корисним побратимам, зібрав друзів та організував майстерню з виготовлення розкладних турелей (установок для кріплення озброєнь).
Щойно виготовлені турелі для кулеметів
“Ось ці турелі — для різних видів кулеметів. Зазвичай в комплекті від виробників йдуть невисокі, а нашим хлопцям з окопів не дуже зручно працювати з такими. Бо тринога дуже низька і солдатові важко вкритися в окопі. А кулеметник — це той, хто першим бере на себе вогонь. Тому наша ідея: зробити установку з довгими ногами, щоб поставити зброю на рівень окопа.
Останні штрихи зборки
А коли ворог почав запускати “шахідів”, ці стійки виявилися корисними для відпрацювання по повітряних цілях. Вже не одного дрона збили за їх допомогою”, — розповідає Андрій.
"Таких стійок в майстерні виготовили понад 100 й робота кипить далі. “Зовні вони виглядають просто, але тут задіяні програмне креслення та лазерний різ. Такого обладнання ми не маємо, тож доводиться відвозити все на спеціальне виробництво.
Кулемети бувають різні і зробити ідеальне кріплення іноді складно. Наприклад, до американських озброєнь”, — каже Андрій.
Апсайклінг воєнного часу
Влітку 2022 року Андрій з товаришами почав виготовляти “Партизанів”. “Наші хлопці затрофеїли “Гради” та з розбитих авто зняли труби, які ще придатні для використання. З них ми придумали, як зробити мобільну установку, яку назвали “Партизан”.
"Партизан" майже готовий
Її легше сховати та можна працювати менш помітно, — згадує майстер. — Кріпиться на причеп до авто, тож можна швидко відпрацювати і виїхати в інше місце. Тепер наші військові кошмарять ворога й так. Я щойно повернувся з передової, куди відвозив готові установки. І на власні очі бачив, що коли авто військових виходить з ладу, то під загрозою зриву може бути вся операція. Тому ще один плюс "Партизана" в тому, що його можна швидко від'єднати від несправної автівки, прикріпити до іншої та поїхати на завдання, не втрачаючи дорогоцінний час”.
Один з майстрів фарбує установку
Щоб збивати дрони
Коли ворог почав атакувати Україну безпілотниками, Андрій не сидів без діла й разом з командою розробив ще один девайс для зінитників.
“Кулемети заважкі. Тому ми виготовили установку на причеп з підставкою, кріслом і педалями. Військовий може сісти та швидко обертатися разом з кулеметом на всі 360 градусів, переслідуючи повітряну ціль.
За задумом, в нас є кілька варіантів — з електронним та ручним налаштуванням положення. Зараз ми потребуємо підтримки коштами та матеріалами, щоб завершити прототип”, — зазначає майстер.
Універсал “3+1”
В розробці у Андрія є ще одна установка, яку він називає “3+1”. “Ця платформа — причеп, на якому стоятимуть 2 поворотні зенітні установки, кріплення для міномета та системи “Партизан”, — показує майстер.
Андрій шліфує краї установки...
... а його товариш тим часом зварює
В команді є навіть ювеліри та художники. А сам Андрій за професією спортсмен. Та з майстра спорту під час війни він став майстром зовсім іншого профілю.
“Зараз всі свої уміння і творчість ми вкладаємо в залізо. Бо навіть в умовах невеликої майстерні можна виробляти речі, які полегшать життя захисникам, а часто навіть збережуть життя, — переконаний Андрій. — Основне, що ми хочемо — зробити наші вироби мобільними, адже навіть секунди можуть врятувати”.
“Якщо мати на руках всі матеріали, то на виготовлення установки з кріслом піде до 2 тижнів, а на "Партизана" — тиждень. Звичайно, все це кошти на матеріали, оплату електрики, оренду, — каже майстер. — Також постійно потрібні металеві труби, профіль, колеса, торсійні балки, двигуни та електроприводи. Шукаємо спеціалістів з військовим бекграундом, які б допомогли встановити та налаштувати електроніку".
А ще майстри виготовляють "буржуйки". Зробили вже понад 150 штук
Приклад часткового бронювання, яке теж зробили в майстерні
Наш матеріал вийшов у рамках проекту “Історії майстрів”. А щоб полегшити команді Андрія роботу над установками, ми також долучилися та відправили необхідні інструменти.