Як розрахувати потужність генератора для будинку та будмайданчика?
Вибір потужності є першим та найважливішим кроком під час вибору генератора. В цьому випадку необхідно розуміти, для яких цілей ви підбираєте цей вид обладнання — для побутового використання в будинку або для забезпечення електроенергією будмайданчиків.
В такому разі необхідно правильно розрахувати потужність, яка буде потрібна для вирішення поставлених завдань. Щоб це зробити, потрібно відповісти на два основні питання:
- Чи повинен генератор забезпечити електроенергією весь будинок чи достатньо буде визначити найвагоміші точки споживання електрики (освітлення, популярні побутові прилади: чайник, холодильник тощо);
- Чи планується в майбутньому збільшити кількість підключених приладів або використання додаткового обладнання.
Отримавши відповіді на ці питання, можна приступати безпосередньо до вибору самого пристрою.
Визначення потужності генератора для будинку та дачі
В цілому, потужність генератора підбирається залежно від кількості електроприладів та обладнання, які можуть бути підключені одночасно після подачі живлення. Для побутового використання, коли немає гострої необхідності підключення потужного електроустаткування, достатньою величиною буде 3-4 кВт. Однак для будівельних майданчиків це значення багаторазово зростає і залежить від складності об'єкта.
Наведемо приблизні значення потужності електроприладів, що найчастіше використовуються в приватних будинках, у нашій таблиці енергоспоживачів.
Пропонуємо зразковий розрахунок необхідної потужності генератора. Наприклад, необхідно одночасно підключити такі електроприлади:
- Лампочка для освітлення будинку (8 шт) потужністю 60 Вт кожна. Необхідний запас потужності становить 10% або 6 Вт із кожною лампочкою. Сумарно отримуємо потребу у 528 Вт;
- Холодильник потужністю 500 Вт. Необхідний запас — 200% або 1000 Вт. Сумарно — 1500 Вт;
- Телевізор із споживаною потужністю 300 Вт. Необхідний запас — 60% або 180 Вт. Сумарне споживання — 480 Вт;
- Мікрохвильова піч (750 Вт). Запас потужності — 50% або 375 Вт. Сумарно — 1125 Вт.
Необхідну потужність генератора для одночасного забезпечення енергопостачанням вказаних електроприладів у будинку можна розрахувати за формулою:
- складаємо сумарне споживання всіх електроприладів: 528+1500+480+1125 = 3633 Вт (3,6 кВт);
- закладаємо запас потужності на можливе збільшення кількості приладів, що використовуються в будинку: 3,6 кВт+20%=4,3 кВт.
Таким чином, у цьому прикладі рекомендується купити бензиновий генератор номінальною потужністю від 4 кВт.
Варто зазначити, що за наявності в будинку котла опалення потрібна потужність генератора зростає. Найчастіше вибір генератора для будинку чи дачі вибирається із запасом потужності близько 20%, оскільки кількість використовуваних приладів у будинку згодом зростає.
Вибір генератора для будівельного майданчика
До генераторів для будівельних майданчиків висуваються спеціальні вимоги. У цьому випадку має значення не тільки потужність, яку може видати пристрій, але й ряд інших факторів:
- надійність рамної конструкції та захищеність від зовнішніх впливів, оскільки це обладнання часто регулярно переміщається по будівельному майданчику і має працювати за різних погодних умов;
- великий паливний бак, що дозволяє відпрацювати генератору без дозаправки всю робочу зміну;
- невибагливість в обслуговуванні та зрозуміле управління;
- можливість підключення потужних споживачів безпосередньо до генератора за допомогою наявності у ньому спеціальних розеток.
Щодо вибору генератора за потужністю, слід сказати, що на будівельних об'єктах найчастіше використовується безліч електроінструментів та обладнання з різним енергоспоживанням. Тому слід звернути увагу на моделі генераторів потужністю понад 5 кВт. Крім того, під час вибору генератора для будівництва слід закладати запас за потужністю близько 20%.