Назад в новини
53845

Все що потрібно знати про зварювальні електроди

Зміст:

Зварювальні електроди – невеликі металеві (в деяких випадках неметалеві) стрижні, зроблені з електропровідних матеріалів. Використовуються для подачі струму на матеріал, який зварюють. Якість зварювального шва насамперед залежить від електроду та способу руху під час зварювання. Електроди захищають зварювальну ванну від газів і формують шов з необхідними властивостями. Одними з найбільш надійних вважаються електроди з рутилово-целюлозним покриттям. Ознайомитися та придбати електроди для зварювання Ви можете на сайті Дніпро-М, всі вони відповідають стандартам якості Європи та перевірені вже не одним фахівцем.

Характеристики зварювальних електродів

Вибір зварювального електрода – справа нехитра. Є кілька рекомендацій, за якими потрібно їх обирати.

 1. Товщина металу, який Ви будете зварювати. Чим товще метал, тим більшого діаметру електрод потрібно взяти.
 2. Велике значення має марка металу. Тому, в першу чергу, необхідно визначити марку.
 3. Визначтесь з просторовым положенням зварювання.
   

Також по електроду ми визначаємо, який струм будемо подавати. Розраховується він так:
На кожен 1 мм електрода подаємо 30 – 40 Ампер струму. Наприклад, на електрод діаметром 3 мм, подаємо 90 – 120 Ампер. Якщо зварюємо в вертикальному положенні – зменшуємо силу струму на 15%.

Читайте також: Як обрати зварювальній апарат

Сумісність зі зварювальними апаратами

При виборі зварювальних електродів потрібно враховувати не тільки те, для якого металу вони потрібні. Звичайно важливо, що ви будете зварювати – алюміній, чавун або нержавійку. Але також не можна забувати про тип апарату. Для різних апаратів потрібні різні електроди. Визначимось з основними типами апаратів та розхідні матеріали для них:

 • Напівавтомат. Привертає покупців своєю доступною ціною та великим вибором. Вам знадобиться плавкий електрод у вигляді дроту. Під час роботи електроди подають до місця зварювальної ванни. Також зварювальний напівавтомат може варити єлектродами.
 • Апарати для TIG-зварювання. Користуються популярністю через свою універсальність і тонке налаштування. Тут використовують тугоплавкі електроди з вольфрамовим покриттям.
 • Інвертори. Найпопулярніші апарати, що використовуються для домашніх робіт. Крім того, вони мають цілу низку переваг. Для зварювальних процедур на такому інструменті підійдуть будь-які плавкі електроди.

Зварювальний апарат для електрода з покриттям 2

Види електродів по зварювальним

Кожен різновид електрода використовується для різних металів і положень. Важливо при роботі використовувати основні засоби захисту  це зпилкові краги та окуляри, чи маска зварювальника. Головна мета – спростити зварювальний процес. Крім цього, електроди зменшують кількість витраченого матеріалу та збільшують якість з'єднання. Розглянемо найпопулярніші матеріали та види відповідних електродів:

 • Для зварювання середньовуглецевої сталі використовують такі електроди: УОНИ-13/45, УП-1/45, УП-2/45, ОЗС-2, УОНИ-13/55, К-5А, УОНИ-13/65. Вони знижують шанс появи гартівних структур.
 • Кількість марок для зварювання легованої сталі трохи менша: Э70, Э85, Э100, Э125, Э150. Ці електроди використовуються при зварюванні сталі підвищеної та високої міцності. Є спеціальні електроди для легованих теплостійких сталей: Э-09М, Э-09МХ, Э-09Х1М, Э-05Х2М, Э-09Х2М1, Э-09Х1МФ, Э-10Х1М1НФБ, Э-10ХЗМ1БФ, Э-10Х5МФ.
 • Для зварювання нержавійки потрібні особливі електроди. У них в два рази нижча електропровідність і сильніший електричний опір. Для зварювання цього металу використовують ОЗЛ-14, ЛЭЗ-8, ЦТ-50, ЭА-400, ОЗЛ-14А, Н-48, АНВ-36.
 • При виборі електрода для чавуну потрібно враховувати його вид. Для ковкого підійдуть наступні марки: МНЧ-2, ОЗЧ-6 и 2, ЦЧ-4. Для сірого чугуна використовують ЗЧ-2 и 6, 4, ОЗЖН-1 и ОЗЖН-2, МНЧ-2.
 • Вибір електродів для зварювання міді великий. Підійдуть такі типи: Комсомолец-100, ОЗБ-2М, ОЗБ-3, АНЦ/ОЗМ-2, АНЦ/ОЗМ-3, ESAB ОК 94.25, ESAB OK 94.35, ESAB OK 94.55, ESAB OK NiCu-7 (OK 92.86), ESAB OK Ni-1 (OK 92.05), ZELLER 390.

Класифікація електродів

Классификация сварочных электродов2

Маркування електродів для зварювання

Маркировка электродов для сварки расшифровка2

Щоб не було проблем з вибором потрібного електрода було створене спеціальне маркування. У новачка воно може викликати затруднення, але принцип простий. Використовуються букви та цифри в спеціальній послідовності. Всі назви складаються з декількох блоків:

 • тип;
 • марка;
 • діаметр;
 • сфера використання;
 • товщина шару для покриття;
 • індекс;
 • тип покриття;
 • можливі положення для робіт;
 • тип рекомендованного струму.

Варто окремо згадати про положення електродів. Розрізняють 4 види:

 • горизонтальне розташування;
 • нижнє розташування;
 • стельове розташування;
 • вертикальне розташування.

На маркуванні роблять такі позначення:

 • 1 – електрод підходить для зварювання у всіх положеннях;
 • 2 – зварювання у всіх положеннях, окрім вертикального зверху вниз;
 • 3 – у всіх положеннях, окрім вертикального зверху вниз і стельового;
 • 4 – для швів нижнього і нижнього в "човник".

Покриття електродів

Строение сварочного электрода

Покриття у електродів – це суміш порошків, що наносяться на металевий стрижень. Основні функції:

 • забезпечення стабільного горіння дуги;
 • додавання металевому шву потрібних властивостей.

Є 4 основні види покриття, інші – суміші з них. При цьому зручно використовувкати магнітний кутник при роботі зі стальними сплавами.

Покрытие электродов 2

 1. Кисле покриття складається з оксидів заліза, свинцю та інших металів. Шви, зроблені електродами з таким покриттям, схильні до утворення гарячих тріщин.
 2. Основне покриття – за основу використовується фтористий кальцій і карбонат кальцію. Такі електроди мають мале окислення, що забезпечує хороше розкислення металу.
 3. Целюлозне покриття містить велику кількість целюлози. Таке покриття дозволяе зварювати зверху вниз. Не рекомендується використовувати при зварюванні загартованих сталей.
 4. Рутилове покриття. Основний компонент електродів – рутил. Не рекомендується використовувати в конструкціях схильних до впливу високих температур.

Діаметр електрода

Как выбрать диаметр электрода2

Діаметр електрода залежить від розміру сталевого стрижня. Бувають таких діаметрів: 1,6 мм, 2,0 мм, 2,5 мм, 3,0 мм, 4,0 мм, 5,0 мм, їх довжина різниться від 350 до 400 мм. Довжина залежить від легування сталевого стрижня. Існує три характеристики, що тісно пов'язані між собою: діаметр електрода, товщина зварювального матеріалу та сила струму. Діаметр електрода повністю залежить від зварювального матеріалу. При зварюванні матеріалу від 0.5 до 1.5 практично не використовується ручна дугова зварка, застосовують TIG-зварювання або зварювання напівавтоматом.

Підбираємо силу струму

Сила тока для сварки электродом

Сила струму взаємопов'язана з діаметром електрода. Також великий вплив має положення зварювального шва в просторі. При зварюванні в стельовому і вертикальних положеннях слід брати електрод діаметром від 4 мм. При цьому потрібно знижувати силу струму на 15 – 20% відносно сили в інших положеннях.

Процес зварювання електродом

До вибору електрода для зварювання слід підходити відповідально. Від правильного або неправильного вибору залежить якість і довговічність шва. Обов'язково зверніть увагу на товщину матеріалу, який Ви буде зварювати і на положення, в якому будете працювати. Детально вивчить маркування – основну інформацію можна дізнатися по ньому.