Назад в новини
14435

Як правильно вибирати свердла? Критерії вибору свердел для різних матеріалів

Ремонт рідко може обійтися без дриля, перфоратора, або хоча б шуруповерта. Щоб зробити отвір у стіні, велике або маленьке, однозначно потрібно взяти інструмент і підібрати витратний матеріал до нього, а саме бур або свердло. Зараз наше завдання зрозуміти, які бувають свердла, і як їх вибрати.

ЗМІСТ:

 1. Якість – ключовий фактор
 2. Вибір бура по бетону
 3. Тип хвостовиків для бурів
 4. Типи свердел по кераміці та плитці
 5. Вибір свердла по металу
 6. Які бувають свердла по дереву?

Важливо підібрати якість

Хороший витратний матеріал доповнює електроінструмент, і допомагає розкрити його повний функціонал. Поганий, навпаки, лише псує прилад та настрій. Тому до вибору витратного матеріалу потрібно підходити з відповідальністю.

Візуально дуже важко зрозуміти, якісне чи свердло у Вас в руках. Але все-таки є деякі особливості, які варто пам'ятати при виборі. Щоб зрозуміти які свердла краще, потрібно зрозуміти, який матеріал потрібно обробляти.

 

Как выбрать бур для перфоратора

Як вибрати бур для свердління бетону?

Оскільки бетон міцний матеріал, до нього потрібен окремий підхід. Тут потрібні бури - свердла укріпленої конструкції зі спеціальним накінцівником.

Основний робочий елемент бура – це твердосплавна напайка. Саме вона дозволяє буру без проблем справлятися з бетоном. Якщо напайка погано зафіксована, або криво насаджена, то це ознака поганої якості, і варто уникати таких бурів.

Якщо напайка має W-подібну форму, це величезний плюс на користь покупки саме такого бура, адже ним легше центрувати і свердлити.

Спіральні канали виводять пил і не дають нагріватися робочої поверхні, що дуже важливо, тому обов'язково зверніть увагу на спіраль. Вона повинна мати чотири канавки, що забезпечить оптимальний висновок пилу.

 

Фото хвостовиков для буров и сверл по бетону

Типи хвостовиків бурів по бетону

Бури для перфораторів мають SDS + або SDS-Max хвостовик, а для дрилів - шестигранний або циліндричний. Останній найменш практичний, оскільки може прокручуватися у патроні дриля, чого не відбудеться з шестигранним. Накінцівник не повинен мати задирок чи кривих граней – такий бур може застрягти в патроні електроінструмента.

Варто зауважити, що бури не підійдуть для свердління дерева, металу і керамограніта, не варто навіть намагатися.

Бури призначені для роботи виключно з ударним дрилем або перфоратором.

 

Якщо потрібно свердлити скло і кераміку

Каким сверлом сверлить кафель

Буває і так, що потрібно просвердлити отвір у склі чи наприклад, в кахельній плитці. Оскільки ці матеріали досить тендітні, відповідно свердло повинно бути спеціальне. Є кілька різновидів свердел, якими можна свердлити плитку і скло. Всі представлені нижче свердла для роботи з керамікою характеризуються чистим свердлінням без сколів:

 • Свердло для скла та кераміки не має спіральних каналів – це стрижень, на кінці якого заточена пластина. В ідеалі, ця пластина титаново-вольфрамова, бо має високу твердість, і не кришить кераміку. Даний тип свердел розмірами від 4 до 10 мм.
 • Для роботи з керамогранітною плиткою, гранітом, мармуром необхідно використовувати свердла алмазні трубчасті. Вони з легкістю впораються з більш твердими матеріалами, і при цьому не пошкодять матеріал.
 • Якщо потрібно щось побільше, наприклад, отвір під розетку або водонапірну трубу, то не обійтися без вольфрамових коронок. Різноманітність розмірів від 33 до 83 мм дозволяє робити отвори під труби, розетки, вимикачі.

Сверла для керамики и стекла предназначены только для работы дрелью или шуруповертом на низких оборотах в безударном режиме

 

Як вибрати свердла по металу

Свердла по металу легко відрізнити від інших типів, це класичні спіральні свердла з двома каналами. Наконечники таких свердел, заточені під певним кутом і не мають ніяких напайок або зубів - тільки простота і надійність. Чим твердіше оброблюваний матеріал, тим тупіший повинен бути кут заточування. Оптимально свердла по металу мають заточку 115 ° - 120 °

Для того щоб свердлити метал потрібна швидкоріжуча сталь, що дозволить різати чорні і кольорові метали. Тому зверніть на марку сталі. Ось основні сплави, що використовуються для виготовлення свердел по металу:

сверло по металлу как отличить

 • Р6М5К5 – швидкоріжуча сталь (HSS) з добавкою кобальту, яка збільшує продуктивність і ресурс. Але такі свердла дорогі, і часто під таким маркуванням продаються підробки.
 • Р6М5 – швидкоріжуча сталь (HSS) з добавкою вольфраму і молібдену. Дана сталь характеризується тривалим ресурсом, і високою продуктивністю.
 • Р9, Р12 – недорогий сплав. Свердла з цих сплавів найчастіше виготовляють недобросовісні виробники. Такі свердла зможуть впоратися тільки з дріб'язковими побутовими завданнями.

Свердла виготовлені з інших сплавів зможуть впоратися тільки з дрібними побутовими завданнями.

Часто говорять про визначення якості за кольором. На жаль, сьогодні, у зв'язку з високою продуктивністю китайського виробника, колір свердла ні про що не говорить, тому що вже навчилися фарбувати для створення ефекту якості. Замість того, краще подивитися, як виконано саме свердло: рівне воно, чи є задирки. Відсутність дефектів вже говорить про хорошу якість.

Свердла по металу найбільш універсальні. Ними можна свердлити також дерево і пластмаси. Тільки продуктивність буде менше ніж в профільних свердлах.

Свердла по металу призначені для роботи дрилем або потужним шуруповертом.

 

Якщо Вам потрібно свердлити дерево

Для створення отворів діаметром до 12 мм підійдуть спіральні свердла. Такі свердла можна зустріти в кожному будівельному магазині. Вони мають циліндричну форму і два спіральних канали з ріжучою кромкою. Якщо накінцівник виконаний у формі тризуба, то це буде величезним плюсом, так як таким свердлом легко центрувати отвір в потрібному місці.

Перьевое сверло фотоКорончатое сверло фото

Якщо цей отвір має бути глибоким і широким, то варто скористатися пір'яним свердлом. Переваги вже озвучені: велика глибина і діаметр, рівні стінки. У даному типі свердел важливі якість заточування пластини й наявність гострого накінцівника для точності проробляється роботи.

Ще один тип, це корончасті свердла, що призначені для створення великих (від Ø26мм до Ø63мм) акуратних, але тільки наскрізних отворів. Коронки дуже продуктивні, і дають ідеально рівні стіни. Глибина від 25 до 50 мм, чого цілком достатньо для ДВП, ДСП або фанери.

Свердла по дереву призначені для роботи дрилем або шуруповертом.

Більше знань і розуміння справи приходить вже після використання свердел. Тому не бійтеся експериментувати. Разом з тим прийдуть знання і досвід.

Якщо у Вас є побажання і важливі зауваження – залишайте їх у коментарях!