Назад в новини
17821

Особливості вибору апарату для пайки пластикових труб

Одна із головних переваг поліпропіленових труб перед металевими – простота монтажу. Для цього можна використовувати фітинги (муфти та перехідники), але набагато простіше це зробити за допомогою пайки. Таким чином ви не тільки пришвидшите прокладку трубопроводу, а й зможете досягти кращої герметизації, що зведе ризик протікання до мінімуму.

Для цього вам знадобиться спеціальний інструмент – паяльник для труб. Як вибрати потрібну потужність, визначити оптимальну температуру нагрівання, підібрати насадки – про все це ви дізнаєтесь із нашої статті.

Потрібно пам’ятати, що за допомогою спаювання можна встановлювати лише поліпропіленові труби. Поліетилен, який використовується у газопроводах, рідше для постачання холодної води, має інші характеристики, а тому зварюється за іншою технологією, зі застосуванням іншого обладнання.

Зміст:

Влаштування апарата

По суті паяльник для пайки труб є своєрідним різновидом праски, яка має інше розташування вузлів. Складається він із корпусу із вмонтованим терморегулятором і ТЕНу. На нагрівальний елемент надягають насадки різного розміру, залежно від діаметра труб. Додатково в комплекті йде підставка.

Інструмент для зварювання поліпропіленових труб може бути двох видів:

 1. Плаский. Саме їх, через трикутну нагрівальну плиту, називають прасками. В пласких паяльниках для встановлення насадок є спеціальні отвори.
 2. Циліндричні. Насадки кріпляться до ТЕНу як хомути.

З чого складається праска для пайки труб

Принцип роботи

І циліндричний паяльник, і праска для пластикових труб працюють за однією схемою:

 • при ввімкнені струп поступає на нитку електронагрівача;
 • температура нагрівання налаштовується за допомогою регулятора;
 • після досягнення потрібної температури подача струму припиняється, щоб не допустити перегрівання;
 • після того як спрацює індикатор, трубки надягають на насадку;
 • через 3-10 секунд (залежить від діаметра) трубки і муфти знімають і з’єднують;
 • після остигання (2-7 хвилин) окремі елементи стають монолітною конструкцією.

Подача електрики і відновлення нагрівання проходить автоматично завдяки терморегулятору, а тому під час роботи вам не доведеться відволікатися.

Чим паяти поліпропіленові труби

З’єднання труб відбувається за рахунок зміни в’язкості поліпропілену. Ніякі додаткові припої чи флюси не використовуються. Якість з’єднання залежить не тільки від обладнання, але і від підготовки труби. Обрізати її треба рівно, кут зрізу негативно відобразиться на міцності. Саме тому рекомендують використовувати труборізи чи ножиці для поліпропіленових труб. Можна також використовувати пильні інструменти з маленькими зубцями, але у такому випадку необхідно обов’язково видалити з поверхні маленькі частки пластику. Для цього використовуйте абразівні матеріали та м'які щітки.

Потужність

Головна характеристика, на яку потрібно звернути увагу при виборі паяльника – потужність. Вона впливає на час розігрівання насадки, а також на максимальний діаметр з’єднуваних труб. Вважається, що для робіт в квартирі достатньо 700-ватного паяльника. У випадку, якщо ви збираєтесь робити не тільки водогін, але й каналізацію, то мінімальна потужність повинна бути 1100 Вт.

Для тих, кому цікаво, як вибрати паяльник для пластикових труб потрібної потужності для конкретного випадку, є проста формула: діаметр множать на 10 і отримують необхідне значення. Так, для прокладання водопроводу, де використовуються в основному труби 20-63 мм, потрібен паяльник 650 Вт. Більше значення процес монтажу не прискорить, а лише підвищить вартість інструменту.

Потужність паяльного праски для ППР труб

Температура нагрівання

А оптимальна температура не залежить від діаметру труби, і завжди складає 260°С. Якщо вона буде нижчою, то не вдасться отримати необхідну для з’єднання в’язкість поліпропілену. Якщо вище – пластик втратить жорсткість.

Саме тому при виборі паяльника для пластикових труб звертайте увагу на якість терморегулятора. Якщо під час експлуатації помітите, що термостат працює погано, краще відразу звертайтесь в сервісний центр.

Читайте також: Як вибрати ударну дрыль

Насадки

Набір для пайки поліпропіленових труб окрім власне паяльника включає ще і насадки. Вони відрізняються діаметром, матеріалом та товщиною зовнішнього покриття. В комплекті із паяльником зазвичай йдуть найбільш «ходові» насадки на 20,25 і 32 мм.

Якщо вам потрібно з’єднати труби іншого діаметру, то вам доведеться купити додатковий набір. Ручний апарат для зварювання пластикових труб розрахований на різні розміри насадок.

Купувати рекомендують насадки з тефлоновим покриттям. Цей матеріал чудово проводить тепло, і пластик до нього не прилипає, навіть якщо розплавиться.

Насадки для паяльника пластикових труб

Зварювальний апарат для труб

При монтажі пластикових труб використовується зварювання і пайка. Через це відбувається плутання, коли з’єднання ПП-труб термічним способом називають зварюванням. Це не зовсім коректно. Так як у цьому процесі не використовуються електроди чи дріт, а температура нагрівання відносно невисока, то правильніше говорити саме про пайку. Проте в інтернет магазині «Dnipro-M» є великий вибір зварювальних інверторів і напівавтоматів.

Зварюванням називається процес з’єднання поліетиленових труб, але при цьому використовується інше, більш складне обладнання. Його основний елемент – фітинг з дротом, яким проводиться нагрівання матеріалу. Такий зварювальний апарат для поліпропіленових труб не підходить.

Будівельний фен для пайки труб

Інколи для з’єднання ПП-труб використовують будівельний фен. Але цей прилад для пайки пластикових труб підходить погано, оскільки немає можливості точно відрегулювати температуру нагрівання. Це підвищує ризик розплавлення поліпропілену.

Саме з цієї причини рекомендується використовувати для пайки виключно праски, призначені для цього. Іноді кажуть фен для пайки, але при цьому мають на увазі пристрій яким паяють електроніку. Дізнайтеся для чого придатний технічний фен і як його вибрати.

Пайка пластика будівельним феном

Виробники і ціни

При виборі паяльника для поліпропіленових труб неправильним буде керуватися однією ціною. Низька вартість говорить про те, що виробник зекономив на матеріалах, а тому обладнання не просто недовговічне, але й небезпечне.

Висока ціна також не гарантує, що ви отримаєте найкращий паяльник. Оптимальним варіантом будуть інструменти від «Дніпро-М», з якими вам не доведеться переплачувати, і хвилюватись про їх надійність.

Переваги паяльників для труб «Dnipro-M»

Крім ціни праска для зварювання поліпропіленових труб «Дніпро-М» має інші переваги:

 • його зручно використовувати як на підставці, так і без неї. Завдяки цьому ви зможете з’єднувати труби не тільки в спеціально підготованому місці, але і в важкодоступних місцях;
 • можна працювати з армованими трубами опалення (попередньо їх потрібно підготувати);
 • можна встановити декілька насадок: працюйте з різними діаметрами труб і фітингами одночасно;
 • в комплект входять не тільки насадки, а і додаткові пристосування (наприклад, разом із «Дніпро-м ПТ-185/6» ви отримаєте труборіз, рулетку, рівень).

Модель паяльника

Потужність, Вт

Комплектація

Ціна, грн

Дніпро-М ПТ-90/6

900

насадки 20, 25, 32, 40, 50, 63 мм

528

Дніпро-М ПТ-85/3

850

насадки 20, 25, 32 мм

384

Дніпро-М ПТ-185/6

1850

насадки 20, 25, 32, 40, 50, 63 мм; рівень, рулетка, труборіз

1212

Дніпро-М ПТ-110/4

1100

насадки 20, 25, 32, 40 мм

696

 

Якість збірки

Паяльники для труб «Dnipro-M» збираються  на одних заводах разом з такими брендами як«Bosch», «Makita». У процесі виробництва використовуються матеріали і робочі вузли, які гарантують довгу і справну роботу інструменту.

Читайте також: Вибір електродів для зварювання

Безпечність

Зварювання поліпропіленових труб відбувається при високих температурах, а тому гостро стоїть питання безпеки. Паяльник «Дніпро-М» виготовлений із матеріалів, які витримують перепади температури. Світлодіодні індикатори дозволяють швидко визначити, розігрітий інструмент чи ні.

Щоб уникнути аварійних ситуацій, встановлюйте гарячий паяльник на підставку. Для того, щоб знизити ризик опіку, використовуйте захисні рукавички.

Хочете купити доступний паяльник для пластикових труб, і при цьому не турбуватись про його безпечність? Вибирайте інструменти «Dnipro-M»!, і впевніться, що це реально!