Назад в новини
12902

Відрізати, зачистити, відшліфувати - як правильно працювати з болгаркою

Кутошліфувальна машина (КШМ), вона ж «болгарка», є ефективним, але вкрай травмонебезпечним інструментом. Використання цього агрегату не за правилами досить часто призводить до різного роду каліцтв, ушкоджень і травм, в деяких випадках зі смертельним результатом. У більшості випадків подібні каліцтва наносять собі непрофесіонали, які вперше тримають у руках такий інструмент і мають уявлення про його роботу лише на словах. Саме тому велике значення має вивчення техніки безпеки, правил експлуатації і використання захисту в процесі роботи з УШМ.

Щоб не губитися серед безлічі «порожніх» рад та зайвих рекомендацій, обирайте тільки правильні джерела інформації. Як правильно використовувати болгарку, які засоби захисту слід використовувати і багато іншого ви дізнаєтеся, просто прочитавши цю статтю.

Зміст:

 1. Що можна робити болгаркою і з чого почати
 2. Як правильно різати болгаркою?
 3. Як різати болгаркою метал
 4. Як різати плитку, кераміку, граніт, кахель
 5. Як різати дерево, фанеру, ДСП
 6. Чи можна різати оргскло болгаркою?
 7. Що можна шліфувати болгаркою
 8. Техніка безпеки при роботі з болгаркою
 9. Особливості УШМ Dnipro-M
 10. Висновок

Що можна робити болгаркою і з чого почати

Такий інструмент дозволяє впевнено різати, шліфувати, проводити зачистку і полірування багатьох відомих матеріалів, таких як бетон і плитка, метал і дерево, цегла та інші. При цьому під кожен конкретний вид робіт буде потрібна наявність спеціальної змінної насадки. У деяких випадках такий інструмент може використовуватися для інших цілей, таких як різання болгаркою скла або заточка ріжучих поверхонь (ножів, свердл і т.д.).

Даний електроінструмент є незамінним в процесі будівельних або ремонтних робіт. Він активно використовується в автомайстернях, в комунальних господарствах, при проведенні рятувальних операцій і в інших сферах нашого життя. Іншими словами, УШМ широко поширена в промисловості і в побуті.

Сама робота болгаркою є операцією підвищеної небезпеки. Перед тим, як до неї приступити, важливо підготувати сам інструмент. У цьому випадку особливу роль грає вибір насадки. Тут важливо враховувати такі моменти:

 1. Діаметр пильного диска - чим його значення менше, тим більше швидкість обертів, а значить, він здатний витримувати більшу кількість оборотів;
 2. Робочий матеріал безпосередньо впливає на вибір витратних матеріалів. Наприклад, для металевих труб абразивний диск, а бетону - алмазний;
 3. Уважно вивчіть умовні позначення і маркування такого витратного матеріалу. Це дозволить зрозуміти, чи підходить дана насадка для передбачуваної роботи.

Установка диска/насадки болгарки

Види насадок на УШМ

Диски для УШМ активно використовуються в різних операціях і повинні змінюватися для різних матеріалів. При цьому кожен з них відрізняється унікальними властивостями і конструкцією. Саме тому так важливо правильно вибрати такий витратний матеріал для болгарки.

Залежно від призначення вони бувають:

 • відрізні - для різання або розпилювання матеріалів;
 • пильні - для розпилу різних виробів з деревини;
 • обдирні - для шліфування металевих, бетонних та дерев'яних заготовок;
 • зачисні - для видалення іржі з металевих поверхонь і усунення інших типів стійких забруднень.

До числа найбільш поширених видів зачисних дисків відносяться пелюсткові круги. Такі інструменти можуть застосовуватися для обробки матеріалів з металу, пластику і деревини.

Установка насадки на УШМ

 1. Вимкніть інструмент від мережі і заклиньте вал обертання з насадкою за допомогою спеціальної кнопки;
 2. Стопорна гайка повинна бути відкручена. Для цього скористайтеся ключем з двома виступами;
 3. Зніміть старий диск. Після цього на посадковий фланець можна встановлювати новий;
 4. Загорніть і закріпіть стопорну гайку за допомогою ключа.

Як правильно різати болгаркою?

Після того, як була підібрана відповідна насадка, очищено робоче місце і виконані всі необхідні операції, спрямовані на забезпечення безпеки, можна приступати до самої роботі. Тут важливо точно знати, як різати болгаркою.

Щоб уникнути травм і пошкодження самого інструменту досить слідувати простим правилам:

 1. Врахуйте, що лінія самого різу не повинна упиратися в майстра, а проходити повз нього. Якщо диск буде заїдати, реактивний рух болгарки пройде повз нього;
 2. Звертайте увагу на положення захисного кожуха - він забезпечить надійний захист, якщо буде перебувати між кругом і майстром;
 3. Не тисніть на інструмент з силою. УШМ впорається з роботою своїми силами, вам залишається просто утримати її і направити в потрібне русло. Застосування надмірної сили тільки призведе до перекосу круга;
 4. В жодному разі не вмикайте вашу машинку, якщо диск все ще перебуває у стовбурі;
 5. Починати різання профілів потрібно на тому місці, де поперечний переріз найменший;
 6. При роботі з каменем, бетоном або плиткою природним чином з'явиться пил, від якої вкрай важливо захистити органи дихання. Можна скористатися спеціальними кожухами з патрубками для пилососа або просто придушити пил водою;
 7. З особливою акуратністю приступайте до різання стін - під коло можуть потрапити арматура, труба, кабель та інші елементи, що призведе до зворотного удару.

Пам'ятайте, що перш ніж різати і пиляти болгаркою, варто ознайомитися з характеристиками самого інструменту і робочого матеріалу.

Як різати болгаркою метал

Різання металу болгаркою є досить складним процесом. Підходьте до нього зі знанням справи.

Залежно від товщини листового металу слід підбирати робочий круг. Також потрібно буде вибрати таку швидкість обертання, яка оптимально підходить для роботи, і виконувати різ строго по накресленим лініям. Підходячи до кінця плитки, трохи утопіть УШМ, щоб межа зрізу не мала скоса.

Починати процес різання профнастилу можна абсолютно з будь-якого краю. Якщо виникне необхідність, різ можна починати також з середини. Єдиний нюанс тут стосується тонкого металу - при його різанні із зворотного боку утворюється рваний зріз. Щоб уникнути травм і для забезпечення чистоти такий зріз рекомендується прошліфувати.

Різка профнастилу/листового металу

Не знаєте, як відрізати трубу болгаркою? Будь-яка металева труба прирівнюється до листа металу і не вимагає додаткових навичок. Вся різниця тут криється тільки в формі самого виробу.

Як відрізати болгаркою трубу

Деяку складність може викликати різання залізобетону. Хоча це майже так само, як різати метал. Для цих цілей підходить алмазний диск. Невелика порада - починати різання на глибині близько 1 см. Якщо проблем з вашою УШМ не спостерігається - продовжуйте операцію. Глибина кожного наступного різу повинна бути не більше 1,5 см.

Як різати плитку, кераміку, граніт, кахель

Особливістю цих матеріалів є велика кількість пилу і можливість відколів в процесі різання. Тут важливо правильно підійти до підготовчого процесу. Якщо уникнути утворення пилу неможливо, то звести ризик відколів до мінімуму цілком реально.

Щоб уникнути відколів в процесі різання плитки її потрібно змочити у воді. Такий крок вчасно знижує температуру матеріалу, яка є основною причиною руйнування. Також це дозволить не тільки розрізати плитку без сколів, але і вирізати необхідні фрагменти. Приблизно за таким принципом здійснюється різання кахля.

Як різати болгаркою плитку

Існує і альтернативний спосіб. У такому випадку потрібно експлуатувати відрізний круг по каменю. Використання такого кола практично виключає утворення тріщин і сколів.

Різати керамограніт складніше, так як цей матеріал більш товстий і міцній. Найкращим рішенням в цьому випадку стане використання кола по каменю:

 • зробіть контурний надріз по контурної лінії. Потім ще, до тих пір, поки не прорізана товщина виробу не стане менше за прорізану;
 • посуньте виріб на край столу;
 • різким, але не сильним рухом надломіть плитку керамограніта.

Різка болгаркою граніт

Як різати дерево, фанеру, ДСП

Незважаючи на безліч питань і спроб різати вироби з деревини болгаркою, багато фахівців не радять використовувати цей пристрій для таких робіт, а брати для цих цілей інші інструменти - електролобзики, циркулярні пилки і т.д. Це пояснюється високим ступенем небезпеки в процесі виконання таких робіт.

Різка болгаркою дерева

Серед причин підвищеної небезпеки найбільш важливими є:

 • Імовірність захоплення зубами диска великої кількості деревини, що призведе до різкого вислизання інструменту з рук;
 • Нагрівання диска в процесі різу, що робить його ламким. У цьому випадку навіть невеликий перекіс стає причиною руйнування диска, внаслідок чого дрібні його шматки розлетяться в сторони;
 • Висока ймовірність від'єднання напайки, що може призвести до травми майстра.

Зараз існує велике різноманіття спеціальних інструментів для роботи по дереву. Так навіщо ж ризикувати власним життям?

Чи можна різати оргскло болгаркою?

Завдяки УШМ можна без зайвих зусиль порізати оргскло. Для даної операції цілком достатньо буде звичайного круга по кераміці.

Необхідно зробити контурний різ, після чого поглибити його. Прорізане скло потрібно пересунути на край столу і переламати. Пам'ятайте, що різати даний матеріал потрібно обережно, щоб не пошкодити його.

Різка болгаркою оргскла

Що можна шліфувати болгаркою

Незважаючи на те, що болгарка, в першу чергу, призначена саме для шліфування, для кожної операції її слід готувати окремо. Встановлений на вал інструменту опорний круг значно сприяє правильній та безпечній роботі.

Для обробки деревини на опорний диск необхідно наклеїти наждачний круг. Наждачний папір підбирається під матеріал суто індивідуально. Це робиться за номером самого паперу. Сучасний асортимент дозволяє легко визначити круг потрібного діаметру і розміру. Додатковою зручністю є наявність липучки на наждачному колі, що дозволяє швидко змінювати їх на УШМ.

Завдяки УШМ стало можливим легке шліфування бетону. Для цієї мети рекомендується придбати захисний кожух. Він захистить майстра від пилу, що летить. Також такий кожух має патрубок для підключення пилососа.

Шліфування болгаркою

Для шліфування металів відмінно підійде стандартний шліфувальний круг по металу. Така насадка має різні діаметри, товщину і різне зерно шліфувальної поверхні. Врахуйте, якщо ви плануєте шліфувати дійсно проржавілу поверхню, то для початку слід пройтися по ній щіткою по металу.

Техніка безпеки при роботі з болгаркою

Дійсно величезну роль грає техніка безпеки при роботі з болгаркою. Найважливіші нюанси безпечної роботи зводяться до кількох простих правил:

 1. Ретельно продумайте захист всього тіла - очі, обличчя, руки;
 2. Приберіть все зайве з робочого простору. Особливо це стосується місця, з якого можуть вилітати іскри;
 3. Заховайте подалі всі горючі матеріали;
 4. Простежте, щоб фіксація вашої заготовки була дійсно надійною;
 5. Ще раз перевірте фіксацію робочої заготовки (!);
 6. Міцно тримайте інструмент обома руками в процесі виконання робіт;
 7. Не потрібно прямо впливати на вашу болгарку, а саме тиснути на неї при роботі. Дозвольте диску все вирішити «своїми силами»;
 8. Після виконання робіт дочекайтеся повної зупинки обертання, після чого покладіть УШМ диском вгору, щоб не пошкодити його;
 9. Вимкніть прилад від мережі і впевніться у відсутності диму і загоряння.

Техніка безпеки при роботі з болгаркою

Особливості УШМ Dnipro-M

Кутові шліфувальні машини виробництва Dnipro-M мають підвищені заходи безпеки. Купуючи фірмову УШМ, ви можете бути впевнені в їхній якості.

Основні переваги:

 • при тривалій роботі автоматично спрацьовує блокування кнопки включення апарату;
 • усунення вібрації від нерівномірного зносу диска завдяки його балансуванню;
 • автовідключення двигуна при скачках або перепадах напруги;
 • функція охолодження двигуна;
 • практично миттєве відключення УШМ в разі заклинювання пристрою;
 • система пиловидалення.

Крім того, не зайвим буде виділити такі особливості болгарок Dnipro-M як: прогумована рукоять, яка дуже зручно розташована, додатковий захист двигуна за допомогою потрійного покриття лаком, а також малу вагу і ергономічний корпус кожної представленої моделі.

Висновок

За допомогою лише одного інструмента - кутової шліфувальної машини, можна з легкістю виконати цілий перелік завдань. Болгарка без будь-яких проблем виконує широкий спектр завдань з різання, шліфування, полірування різних матеріалів, будь то метал, бетон, цегла, оргскло та інші. Однак особливу роль в цьому процесі відіграє правильний вибір насадки і дотримання правил з техніки безпеки. Кожній операції і матеріалу - свій диск: відрізний, пильний, зачисний.

Прислухайтесь наших порад, дотримуйтесь техніки безпеки, користуйтеся тільки надійним інструментом, і ваша робота буде приносити вам найсвітліші почуття.