Назад в новини
13161

Зварювальні маски хамелеон. Що це і як вибрати правильно?

Зміст:

 

Вічно дивитися можна як горить вогонь, тече вода, але не на зварювальну дугу. 

Якщо при зварюванні не використовувати зварювальну маску, це неодмінно призведе до травмування зварника:

 • опікам шкіри обличчя і шиї під впливом випромінювання від дуги, високих температур і бризок розплавленого металу;
 • опікам сітківки ока ультрафіолетовим і інфрачервоним світлом, що призводить до втрати зору;
 • запалення рогівки ока (офтальмії);
 • прямого потрапляння в дихальні шляхи шкідливого диму і газів.

Що таке зварювальна маска?

Зварювальна маска - це індивідуальний засіб для захисту очей, дихальних шляхів, а також шкіри обличчя і шиї оператора певного зварювального апарату від концентрованого випромінювання широкого спектра (інфрачервоного, ультрафіолетового та теплового), бризок металу, іскор і шкідливих газів. Шкіру захищає повністю непрозора і термостійка пластикова частина маски, а очі - вбудоване віконце зі світлофільтром, який не пропускає шкідливе випромінювання. Вся конструкція одягається на голову зварника за допомогою налобного кріплення, розмір якого найчастіше регулюється.

Картинка зварювальної маски одягненою на людину в процесі зварювання, де видно віконце маски.

Маску зварювальника обов'язково використовувати при електродуговому, напівавтоматичному і зварюванні неплавким електродом.

Типи масок зварювальника

 1. Зварювальний щиток - найпростіший аналог маски. 
  Фото зварювального щитка під час зварювання. Затиск, зварювання, маска.

  Плюси: дешевий.

  Мінуси: пасивний фільтр - через нього видно тільки, коли дуга вже горить, ступінь затемнення можна налаштовувати, для цього необхідно замінювати фільтр. Виконує своє призначення тільки під час зварювання. Є велика ймовірність травмувати очі в момент прихватки і завершення зварювання (від випромінювання розпеченого металу). Незручний - постійно потрібно тримати однією рукою. 

 1. Маска з пасивним світлофільтром - кріпиться на голову.
  Фото звичайної зварювальної маски, під час зварювання. Екіпірування (рукавички, костюм, маска) зварника.

  Плюси: не потрібно постійно тримати рукою.

  Мінуси: через фільтр видно тільки під час зварювання. Щоразу перед розпалом дуги потрібно кивнути головою, щоб опустити маску, а після завершення підняти її рукою. Імовірність травмувати очі залишається великою.

 1. Зварювальна маска "Хамелеон" - з функцією автозатемнення при запалюванні дуги.
  Фото зварювальної маски хамелеон, під час процесу зварювання.

  Плюси: не потрібно постійно тримати рукою; не потрібно піднімати і опускати до і після розпалу; захищає очі і шкіру від шкідливого випромінювання не тільки під час зварювання; є можливість налаштування затемнення в залежності від типу робіт, навіть в процесі зварювання.

  Мінуси: ціна вище за інші типи масок, швидкість затемнення залежить від температури експлуатації (в мороз такою маскою краще не користуватися); має елементи живлення, які обмежені в терміні працездатності; вага трохи більше за інші різновиди, але не завжди.

Так як остання маска найпопулярніша і найбезпечніша, розглянемо її принцип роботи і важливі нюанси вибору при покупці докладніше.

Як працює автоматична зварювальна маска “Хамелеон”?

Основна відмінність "Хамелеонів" від інших масок - світлофільтр. У ній він виконаний не із звичайного затемненого скла, а з одного або декількох рідкокристалічних (РК) екранів, розділених поляризаційними плівками. 

 1. Реагують датчики невидимого випромінювання. Вони розташовані на лицьовій стороні маски і спрямовані в бік робочої області. Після розпалювання електродуги передають сигнал (найчастіше аналоговий) на електронну плату; 
 2. Плата перетворює сигнал. На РК екрани подається струм від елементів живлення (літієві, або сонячні батареї);
 3. Кристали світлофільтру шикуються. Під впливом електричного струму рідкі кристали стають спеціальною структурою таким чином, що ультрафіолетове і інфрачервоне світло не проходить через фільтр;
  Фото зварювальної дуги через хамелеон. Процес зварювання крупним планом. Світло від зварювання
 4. Датчики реагують на припинення випромінювання. Після завершення зварювання випромінювання від дуги і шва зникає, датчики перестають передавати сигнал на плату;
 5. Електронна плата відключає живлення від екранів. Після реакції датчиків на завершення зварювання, плата очікує затримку, що налаштовується на масці або прошиту, і відключає електроживлення від кристалів. Екрани стають прозорими.

Важливою перевагою масок автозатемнення є фільтрація невидимого і поляризованого світла в неактивному стані. Тобто, маска захистить Ваші очі не тільки від дуги, а й від шкідливого випромінювання розпеченого металу, сонця і від відблисків при роботі на вулиці.

Так само при роботі з болгаркою або іншими іскроутворючими інструментами можна не знімаючи включити на "Хамелеоні" режим шліфування, при якому фільтр не буде помилково затемнюватися. Це значно прискорює процес "зварювання - зачистка/шліфування швів - продовження зварювання".

Як вибрати зварювальну маску “Хамелеон”?

У кожній масці "Хамелеон" є ряд характеристик, які визначають її якість і можливість застосовувати для тих чи інших зварювальний робіт. Далі розглянемо кожну.
Фото стенду з різними масками хамелеон Dnipro-M. Фірмовий магазин. Зварювальні маски на вибір

Час спрацювання фільтра 

Граничний максимально допустимий час затемнення - 1 мілісекунда. Чим він менший, тим безпечніше і комфортніше буде працювати з "Хамелеоном".

Це головний параметр зварювальної маски з автозатемненням, який прямо впливає на безпеку її використання. Якщо світлофільтр буде спрацьовувати занадто повільно, випромінювання від електрода або дроту буде встигати наносити шкоду очам.

При цьому варто звернути увагу, що в паспорті "Хамелеон" вказують значення при використанні в умовах кімнатної температури. При зниженні температури швидкість реакції фільтра буде падати. У мороз такі маски зовсім не рекомендується використовувати.

Ступінь затемнення

Діапазон 9-13 DIN є найбільш оптимальним. Чим він ширший, тим універсальніша маска, що робить її придатною під різні види зварювання.

Вимірюється зазвичай в DIN - європейська класифікація згідно Німецького Інституту по Стандартизації. Ступінь затемнення необхідно вибирати під кожен тип обладнання, ампераж і тип зварюваного матеріалу. Рекомендовані значення наведені в таблиці нижче:

Таблиця ступеня затемнення зварювальної маски

Також бувають маски з двома окремими діапазонами для більш широкого застосування.

Оптичний клас світлофільтру

Вказується в документації або на самій масці трьома цифрами, наприклад 1/2/3. Чим ближче ці числа до 1, тим вище оптичний клас приладу, а значить і його якість.

1 - це коефіцієнт прозорості, 2 - розсіювання світла, 3 - ступінь однорідності затемнення випромінювання. 

Фото маски Dnipro-M з написом оптичного класу, важелем чутливості, затримки. Налаштування та регулювання маски для зварювання

Регулювання

 1. Регулювання ступеня затемнення в активному стані. Найзручніше, коли вона знаходиться на зовнішній стороні маски і є можливість налаштовувати фільтр прямо під час роботи. Без цього регулювання неможливо буде зварювати різними типами інверторів і різні матеріали (див. таблицю вище).
 2. Налаштування чутливості фільтра, а точніше датчиків. Також майже обов'язкова процедура, щоб можна було працювати в різних умовах освітлення і налаштувати захист від випромінювання нагрітого металу або електрода.
 3. Регулювання затримки вимкнення світлофільтру. Призначене для захисту від випромінювання від розпеченого металу після гасіння дуги. Затримки до 1 секунди як правило досить.
 4. Налаштування розміру маски. Цей параметр має бути в будь-який масці. Бажано три види: бічний затиск, глибина посадки і регулювання відстані від фільтра до очей. Якщо маска буде спадати, або в повному обсязі закріплена на голові, це може не тільки викликати дискомфорт у роботі, але і призвести до травм. 

Регулювання розміру зварювальної маски

Важіль регулювання затемнення світлофільтру на зварювальної масці

Максимально зручно і продуктивно працюватиме, якщо хоча б набір регулювання затемнення і чутливості фільтра розташовані на зовнішній стороні маски. Особливо це актуально при зварюванні матеріалів різної товщини (необхідно постійно міняти зварювальний струм) і коли використовується індивідуальний захист дихальних шляхів.

Також всі регулювання можуть бути плавними або ступінчастими. При плавному можливе більш точне індивідуальне налаштування параметра, в той час як при ступінчастому налаштуванні - тільки за заданим значенням від виробника.

Кількість датчиків

Нормою вважається 2 датчики - цього достатньо для спрацьовування в 99,9% випадків. Але чим більше їх кількість, тим менше шансів "зловити зайчика" від несправності датчика або від невідповідного кута падіння випромінювання на нього.

Фото датчиків на зварювальній масці

Комплектація

Більшість виробників комплектують свої маски додатковими внутрішнім і зовнішнім захисним склом і аксесуарами. Це значна перевага, так як в ході експлуатації ці скла обов'язково втрачають свою світлопропускну здатність.

Як перевірити затемнення світлофільтру в магазині?

 1. Подивіться в масці "Хамелеон" на сонце. Фільтр повинен закритися і через пару секунд відкритися. Це нормально, тому що сонце випромінює постійний потік. Датчики реагують тільки на змінну інтенсивність;
 2. Подивіться на лампу розжарювання. Екран повинен затемнитися, і не відкриватися, так як струм в мережі змінний і лампа блимає зі швидкістю 50 Гц;
 3. Увімкніть спалах смартфона перед маскою. Ви повинні його ненадовго помітити, після чого фільтр закриється. Це пов'язано з тим, що спалах відразу загоряється з максимальною інтенсивністю. А при зварюванні спочатку з'являється іскра, на яку першими реагують датчики, а тільки потім дуга.
 4. Одягніть маску і чіркніть перед собою кремнієвою запальничкою. Справна маска повинна реагувати щоразу.

Якщо на кілька джерел фільтр не реагує варто перевірити заряд батарейок. Якщо вони заряджені, але маска не проходить перевірку, краще купити іншу.

Як підібрати скло для зварювальної маски?

Фото нескольких светофильтров - затемненных стекол, автоматических.

 1. Визначитися із завданнями. Якщо скло буде використовуватися для підсобних робіт в зварювальному процесі, то затемнення в 4 DIN може бути достатньо. Але краще використовувати таке ж, як у зварювальника;
 2. Визначитися з типом зварювання. При безпосередньому зварюванні необхідно підбирати скло в залежності від типу зварювання і зварювального струму. Наприклад, при зварюванні TIG струмом 125-200 А оптимальне затемнення 11 DIN (див. таблицю вище);
 3. Визначитися з типом фільтру. Кращі зварювальні маски - однозначно з автоматичним фільтром "Хамелеон". Якщо Ви рідко використовуєте зварювання і в основному одну і ту саму модель, то не варто переплачувати і краще купити звичайне затемнене скло.
 4. Вибрати розмір. Тут однозначно потрібно відштовхуватися від маски, що використовується, і підбирати під неї. Звичайно, чим більше скло, тим зручніше працювати. Але при виборі "Хамелеона" варто врахувати, що великі фільтри більш крихкі і частіше виходять з ладу (починають затемнюватися не по всій площі).