Назад в новини
17334

Як вибрати електропилу? Практичні поради та рекомендації

Зміст:

 1. Будова та принцип роботи електропили
 2. Види ланцюгових електропил
 3. Основні технічні характеристики
 4. Додаткові функції
 5. Практичні поради по вибору ланцюгової електропили

 

Якщо ви живете в домі за містом або регулярно їздите на дачу, то неодноразово стикалися з роботою в саду. Раніше використовувалися ручні варіанти цього інструмента, але поява автоматичних ланцюгових пил зробило роботу з деревом набагато простіше.

 

У порівнянні з бензиновими пилами електричні набагато легші. Вони не потребують палива, а в процесі їх роботи відсутні вихлопні гази. Це дозволяє використовувати пили всередині приміщення. Їх слабкі сторони полягають в тому, що вони залежні від напруги в мережі. Можливість використання електропил напряму залежить від наявності електромережі, довжини дроту або подовжувача. Крім того, при рівній номінальній потужності електропила буде слабша за інструмент з бензиновим двигуном. При лісопильних роботах та в будівництві правильним вибором буде бензопила. Електричні пили незамінні при виконанні дрібних побутових завдань, для роботи по дереву, робіт в приміщенні та обрізки плодових дерев. Якщо інструмент потрібний вам саме для цих цілей, сміливо вибирайте електропилу.

Будова та принцип роботи електропили

Навряд чи ви зможете підібрати для себе електричну пилу, не розуміючи, як працює цей інструмент. Розберемо головні складові електропили та їх функції:

Будова електропили

 • Електродвигун та редуктор пили — її головні компоненти. Двигун перетворює електричну енергію в обертальний рух. Редуктор передає цей рух ланцюгу.
 • Шина та ланцюг безпосередньо стикаються з деревом, розпилюючи його. Шина лишається нерухомою, а ланцюг обертається. Ширина ланцюга завжди трохи перевищує ширину шини, щоб її не заклинило в масиві дерева.
 • Ємкість з ланцюговим маслом призначена для того, щоб в електропилі завжди лишався запас мастила. Масляний насос відповідає за змащування ланцюга під час роботи.
 • Запобіжний щиток — деталь, яка захистить вас від травм, якщо пилу різко поведе догори. Ваша рука одразу наштовхнеться на щиток, перевівши його в положення «блок» — це моментально зупинить ланцюг. Поки щиток вручну не перемикнути назад, пила не запуститься.
 • Кнопка блокування призначена для захисту від випадкового ввімкнення. Функцію кнопки ввімкнення навряд чи потрібно описувати. Щоб електропила запрацювала, обидві кнопки повинні бути натиснуті.
 • Корпус об’єднує всі компоненти, перетворюючи їх на цілісний інструмент.

Види ланцюгових електропил

Ми дісталися головного методу класифікації електричних моделей пил. Він оснований на комплексному порівнянні характеристик інструмента, завдань, які він здатний виконувати, та його ціни.

Побутові електропили

Побутові ланцюгові електропили добре підійдуть для новачків. Це відносно малопотужний та компактний інструмент, що підходить для нескладних задач. Вартість побутової електропили по дереву невисока. Інструмент стане оптимальним варіантом для дома і дачі, якщо ви не плануєте безперервно працювати довгий час.

Діапазон характеристик побутових електропил:

 • потужність — до 2,2 кВт;
 • довжина шини — від 25 до 40 см;
 • крок зубців ланцюга — 1/4 або 0,325 дюйма;
 • вага — до 5 кг.

Професійні електричні ланцюгові пили

Це потужні агрегати, які обирають для довгої та частої роботи. Вони справляються навіть з валкою великих дерев та будівельними роботами. Професійні ланцюгові електропили більше важать, ними важче керувати, тому краще не обирати їх, якщо вам потрібно виконувати виключно дрібні задачі. Ціну професійного інструмента важко назвати бюджетною, в придбанні такої пили має бути реальна необхідність. Для використання в домашніх умовах її потужність може виявитися надлишковою.

Діапазон характеристик професійних електропил:

 • потужність — від 2,5 кВт та вище;
 • довжина шини — від 50 см;
 • крок зубців ланцюга — 0,375 (3/8), 0,404 або 3/4 дюйма;
 • вага — 6 кг та більше.

Іноді додатково виділяють категорію напівпрофесійних електричних ланцюгових пил. Це універсальні варіанті, що включать потужні пили з побутової категорії та прості варіанти з професійної.

Основні технічні характеристики

Тепер, коли ми розібралися з пилами в цілому, можна перейти до розбору кожного окремого компонента. Параметри двигуна, шини та інших деталей пили впливають на її функціональність та комфорт при використанні інструмента.

Розташування двигуна в конструкції

Електродвигун може підключатися до шини поперечним (боковим) або поздовжнім (прямим) методом. Технічно різниця залежить в розташуванні осі двигуна по відношенню до шини. Від цього залежить баланс пили, її продуктивність та вартість.

Розташування двигуна електропили

Поперечне розташування двигуна

При такому розташуванні двигун знаходиться збоку пили. Це дозволяє напряму передавати ланцюгу зусилля двигуна. Однак є і мінус — вага пили з поперечним розташуванням двигуна розподіляється нерівномірно. Цей варіант добре підходить для простих вертикальних розпилів, однак при роботі під різними кутами може виявитися незручним. Вартість таких пил менша, ніж поздовжніх.

Поздовжнє розташування двигуна

В поздовжніх пилах двигун розташований вздовж шини. Обертання передається пилі через редуктор — це в незначній мірі «з’їдає» продуктивність. Вартість пил з поздовжнім розташуванням буде трохи вища, натомість вони дуже зручні у використанні.

Потужність двигуна

Від цього параметра залежить продуктивність пили. Чим потужніше двигун, тім більше задач ви зможете виконати інструментом. Якщо вибрати надто слабку потужність, то при розпилі товстих колод її не буде вистачати — двигун буде працювати на максимумі своїх можливостей, що скоротить ресурс його роботи. В той самий час, збільшення потужності призводить до підвищення рівня вібрації та більш високого споживання енергії. Для побутових потреб вистачить потужності 1,5–2,2 кВт. Така пила впорається з нескладними задачами в саду та домі, нею буде легко керувати.

Довжина шини

Цей параметр впливає на максимальний діаметр гілок та колод, які можна розпиляти пилою. Для садових робіт цілком вистачає 30–40 сантиметрів. А от професійні лісоруби потребують агрегати з шинами довжиною до 90 сантиметрів — такі електропили дозволяють валити навіть дуже товсті дерева.

Чим довша шина, тим меншою буде швидкість її обертання. Визначте при виборі електропили максимальний діаметр, з яким вона повинна буде впоратися. Надто велика довжина шини тільки ускладнить роботу з інструментом.

Крок ланцюга

Крок ланцюга це відстань між його сусідніми ланками. Існує п’ять стандартних варіантів:

 1. 1/4″;
 2. 0,325″;
 3. 0,375″ (3/8″);
 4. 0,404″;
 5. 3/4″.

Чим більший крок ланцюга, тим глибше пила може врізатися в дерево. Цей параметр потрібно обирати, виходячи з потужності. Якщо поставити на професійну пилу ланцюг з маленьким кроком, двигун буде працювати на максимальних обертах — це скоротить термін його експлуатації. І навпаки, побутовій пилі буде складно поратися з ланцюгом з великим кроком — працювати інструментом буде незручно.

Профіль ланцюга

Цей параметр впливає на глибину розпилу та заключається у висоті зубців. Низькопрофільні ланцюги не так ефективні, як високопрофільні, зате безпечніше. На побутових моделях можна встановлювати тільки ланцюги з низьким профілем, а от досвідчені спеціалісти віддають перевагу високому.

Регулювання натяжіння ланцюга

Натягувати ланцюг на шині можна за допомогою ключа або безключовим методом. В останньому випадку використовується спеціальна поворотна ручка, якою можна регулювати натяжіння. Ключовий спосіб часто обирають професіонали, які вже звикли до нього, а безключовий підходить новачкам, тому що не потребує використання додаткового інструмента для натягування.

Регулювання натяжіння ланцюга електропили

Вага та ергономіка

Вага пили залежить від її потужності — побутові пили легше за професійні. Якщо ви не хочете сильно втомлюватися при роботі на ділянці, то ліпше вибрати легкий електричний інструмент. Про ергономіку ми вже встигли поговорити в розділі про розташування двигуна. Вона також залежить від матеріалів, що використовуються. Гумова накладка на ручці підвищить зчеплення, зробивши роботу пилою зручніше.

Додаткові функції

Виробники пил стараються зробити їх використання зручним та безпечним. Хороша електропила обов’язково має бути обладнана системою захисту від перегріву, автоматичним гальмом, блокуванням увімкнення та плавним пуском.

Захист двигуна від перегріву

Ця функція захищає електричну пилу від перегріву при зависокому навантаженні. Реле, що вбудоване в механізм, відключає живлення та не дає увімкнути пилу, доки вона не охолоне.

Ланцюгове гальмо

Гальмо (стопор) ланцюга — деталь системи безпеки сучасних моделей, яка забезпечує гальмування ланцюга електропили при її різкому ривку догори. Таке може статися, якщо ви зачепили гілку або колоду кінцем шини. Важіль гальма розташований так, що при ривку пили догори він наштовхнеться на руку. Це одразу перемикне його в положення «стоп». Щоб знову запустити пилу, потрібно буде вручну перевести його в робоче положення.

Кнопка блокування увімкнення

Кнопка блокування увімкнення призначена для того, щоб захистити користувача від випадкового ввімкнення пили. Навіть якщо кнопку ввімкнення зачепити, пила не почне працювати. Для запуску доведеться натиснути ще й кнопку блокування.

Плавний пуск двигуна

Система плавного пуску поступово розганяє двигун після запуску. Навіть якщо пила вмикається на повну потужність, її буде легко утримати.

Читайте також: Як правильно вибрати бензопилу?

Практичні поради по вибору ланцюгової електропили

Зараз ми перейдемо до фінальної частини — головних етапів вибору електричної пили:

 1. Правильно вибрати ланцюгову електропилу можна тільки визначивши точне призначення пили та список задач, для яких ви її купуєте. Якщо це домашня робота, вам потрібна побутова електропила. У випадку необхідності працювати електропилою постійно краще віддати перевагу професійному інструменту.
 2. Після вибору категорії потрібно звернути увагу на кожну окрему деталь:
  • Вибирайте довжину шини під свої потреби, але не женіться за надто великою довжиною — вона знизить швидкість обертання шини.
  • Поздовжнє розташування двигуна робить використання більш комфортним, але така пила буде коштувати трохи дорожче.
  • Від кроку ланцюга залежить її ефективність, але варто пам’ятати: малий крок підходить побутовим пилам, а великий — тільки професійним моделям.
  • Добре, якщо електропила обладнана автоматичним гальмом ланцюга, подвійною системою увімкнення (кнопкою блокування), плавним пуском та захистом від перегріву.
 3. Обов’язково візьміть пилу до рук. Ви повинні розуміти, скільки важить інструмент та наскільки вам зручно його тримати. Попросіть увімкнути пилу та трохи потримайте її у ввімкненому стані, перевірте працездатність стопора та системи плавного пуску двигуна.
 4. Не забувайте про комплектацію пили та гарантію на інструмент. Ще один важливий момент це наявність сервісного обслуговування у бренда. Будь-який інструмент рано чи пізно може почати вимагати ремонту.

При роботі з пилою завжди пам’ятайте про важливість дотримання правил техніки безпеки. Також необхідно вчасно давати інструменту відпочити — правильне використання та догляд значно збільшать його експлуатаційний термін.